esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Açıkta satılan yiyecekler hangi hastalığa neden olur ?

10 ay önce
348 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
seo

Hijyenik koşullardan uzak, açıkta yiyecek ve içecek satışında ve beraberinde özellikle çocuklarda ishal ve dizanteri başta olmak üzere enfeksiyon hastalıklarında artış meydana geldiğine dikkat çekilerek, ebeveynler uyarıldı.
Açıkta  satılan yiyecek ve içecekler, özellikle çocuklarda enfeksiyon hastalıklarına neden olur
Son günlerde gerekli hijyenik koşullarda hazırlanmayan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi nedeniyle oluşan hastalık vakalarında artış gözlendiği Çocuk ishalleri vakalarının, özellikle açıkta satılan besin maddeleri tüketiminden kaynaklandığı Açıkta satılan yiyecek ve içecekler özellikle çocuklarda enfeksiyon hastalıklarındaki artışa neden oluyor. Anne ve babalar çocuklarının sağlığını düşünüyorsa açıkta satılan yiyecek ve içecekler almamalı ve bu konuda bilgilendirmelidirler.  Ateş, karın ağrısı, sümüklü veya kanlı dışkının dizanterinin belirtisi olduğu bu yönde bulgulara rastlanması halinde hemen bir hekime başvurulması gerekmektedir.
Açıkta  gıda maddesi satışlarının yeterli denetim sağlanamadığı için artığı ve bunun bazen salgın hastalık riskini de beraberinde getirdiğine işaret edilerek , herkesin  dikkatli olması gerekmektedir. İshal, hepatit, tifo ve dizanteri gibi hastalıklarda açıkta satılan gıdaların etkisi büyüktür diyen Kaya, şunları kaydetti: “Sadece çocuklar değil, yetişkinlerin de dikkatli olması gerekir. Son günlerde sindirim yoluyla bulaşan hastalıklarda belirli bir artış görüldü. Ve bunda da açıkta satılan yiyecek ve içkilerin önemli bir payı olduğu saptandı. Ayrıca, yeterince temizlenmeyen, suyu sık sık değiştirilmeyen yüzme havuzlarının da ishal, hepatit B ve mantar gibi hastalıklara neden olduğu unutulmamalı ve dikkatli olunmalı .

Bir önceki yazımız olan Kabızlık Nedir Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık