Arama Motoru Nedir

Arama Motoru Nedir? sorusuna en uygun cevap şudur. Arama motorları belirlenen anahtar kelimeler için belgeleri arama ve anahtar kelimelerin bulunduğu belgelerin bir listesini veren programlardır. (Google Arama Motoru)

Bir arama motoru gerçek bir program olup genel bir sınıflama ile özellikle World Wide Web üzerindeki belgeler için arama yapar.Google, Bing ve Yahoo! Search gibi arama motorları sistemleri tanımlamak kullanıcıya aradığı kelime üzerinden cevap vermek için kullanılır olmasıdır. Arama motoru nedir ve Nasıl çalışır? sorusunu cevaplandırdıktan sonar isterseniz asağıdaki videoyu izliyelim.

Web sitesi Arama Motoru nedir?

Tipik olarak, Web arama motorları mümkün olduğunca çok sayıda belge getirmek için bir örümcek tabiri olan işlemi harekete geçirerek çalışır. Listeleyici adlı başka bir (Arama Araçları) program, daha sonra bu belgeleri okur ve her belgede kelimelere dayanarak bir liste oluşturur. Her arama motoru, tipik olarak sorulan veya aranan kelimelerin kullanıldığı sonuçlari liste halinde kullanıcıya sunar, bu tür kendi indekslerini oluşturmak içinde özel bir algoritma kullanırlar.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları World Wide Web’de belirli bilgiyi bulmak için uçsuz bucaksız bir anahtardır . Gelişmiş arama motorları olmasaydı, belirli bir URL veya bilgiye gözle görülür şekilde ulaşılıp bulmak neredeyse imkansız olurdu.

Araba motoru nedir ve arama motorları nasıl çalışır’ı öğrendikten sonra, şimdi  bazı arama motorlarını diğerlerine göre daha etkili kılan nedir? İsterseniz birazda onun üstünde duralım.

Web üzerinden aranılanları bulmaları için, arama motorunun bir robot tarafından yürutülen HTML belgelerinin veritabanlarındaki kayıtları kullanıp arıyarak gerçekleştirmesidir.

Arama motoru çeşit olarak:

Robot tarafından yürutülen (tarayıcı örumcek ve karınca diye tabir edilen işlemler) arama motorları , kullanıcılar tarafından yönlendirilenler.Ve birde kullanıcılar (sitede arama yapan kisi) tarafından desteklenip aramasını otomatik olarak (karıncalar veya örümceklerle) robotlar tarafından desteklenerek yapılan ve buda istenilen web adresindeki görüntüleri vermekle yükümlü olanları vardır.

Arama motorlarında üç tür temel unsur vardır.

Tarayıcı tabanlı arama motorları Web sitesini ziyaret etmek (tarayıcılara denir) otomatik yazılım ajanları kullanmakla olanlardır, gerçek siteden bilgi almak, sitenin meta etiketlerini okumak ve aynı zamanda sitenin tüm bağlantıları üzerinde indeksleme performansını, bağlantıları (backlink) izler. Neticeleri endeksli merkeze gönderip tüm bu bilgileri kullanıcıya sunar.

Ve zamanla geri dönüp o sitede yapılan değişimleri inceler . Periyodik olarak yapılan değişimler herhangi bir bilgi kontrolunden geçirerek sitelere geri döner . Bu durumda hangi frekans arama motorunun kullanılacağı sitenin yöneticileri tarafından belirlenir. Zannederim Arama motoru nedir ve Nasıl çalışır? sorusunu böylelikle cevaplamış olduk. Aşağıdaki bölümde, yorum, eleştiri ve bilgi paylaşımında bulunmak isteyen herekesi davet ediyoruz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir