esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Bağlantılı Metinler ve Seo

1 yıl önce
205 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
seo

Google’ın deyimiyle bağlantılı metinler bizim bildiğimiz linkler.

Sitemizde veya içeriğimizde linkler kullanabiliriz. Bazen mecburiyetten, bazen reklam amaçlı, bazen daha fazla bilgi vermek için. Bağlantılı metinler site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılırlar. İkisinin de seo açısından önemi büyüktür. Bu yüzden sitemizde daha kaliteli ve alakalı bağlantılı metinler kullanmalıyız.

  • Açıklayıcı, kaliteli bağlantılı metinler kullanın

Bir bağlantılı metin örneği vererek konuya devam edelim. Teknoloji içerikli bir siteniz var ve yeni çıkan cep telefonları ile ilgili içeriklerinize ulaşmaları için kullanıcılarınıza bir link vermek istiyorsunuz. O halde kaliteli bir bağlantılı metin şu şekilde olmalıdır.

<a href=”http://site.com.ru2.gsr.awhoer.net/kategori/yeni-cep-telefonlari” title=”Yeni Cep Telefonları Kategorisi”>Yeni Cep Telefonları</a>

Google’ın bu şekilde bağlantılar kullanmamızı istemesinin nedeni Google’ın ve ziyaretçinin içeriğinizi daha iyi anlamasıdır. Yine buradaki en önemli amaç ziyaretçiye daha fazla faydalı olmaktır. Bu sayede sizi o anahtar kelimede daha üst sıralarda çıkartabilir. Ziyaretçide aynı şekilde gerek title ile olsun gerekse görünen metin sayesinde olsun tıkladığında nereye gideceğini bildiğinden daha kolay gezinme deneyimi elde eder ve siteden mutlu ayrılır. Bu bir daha gelmesini sağlayabilir.

Bu konuda başlıca yapılan hatalar şunlardır;

  1. Yukarda örnek olarak verdiğimiz bağlantılı metin kodundaki Yeni Cep Telefonları yerine farklı kelimeler kullanmak. Sayfa, tıkla, burası gibi…
  2. Linkteki içerikle yazdığımız Yeni Cep Telefonları anahtar kelimelerinin alakası olmaması. Bu ziyaretçiyi huzursuz eder. Huzursuz olan ziyaretçi sitenize bir daha gelmeyebilir.
  3. Bağlantılı metin yerine gidilecek linkin direk kullanılması. Bu yöntem görsel olarak hoş durmayabilir. Ama Google’a göre bazen kullanılması gereklidir. Örneğin yeni açılmış bir sitenin isim reklamını yaparken.

Genel olarak yapılan bu hatalardan uzak durmalıyız. Ziyaretçinin ve Google arama motoru botunun kolayca linkler arasından gezinmesi ve gezinmeden önce nereye gideceğini bilmesi önemlidir. Konuyla ilgili diğer tavsiyeler şu şekildedir. Bağlantılı metinde kullandığınız kelimelerde abartıya gitmeyin. Konuya uygun olması gerektiği gibi uzunluğu da makul düzeyde olmalıdır.

Bağlantılar diğer normal yazıdan kolayca ayırt edilebilmelidir. Ziyaretçi tıklamak istemiyorsa tıklamamalıdır. Bu yüzden bağlantılı metinlerin normal yazıdan stil ve renk bakımından farklı olmasında fayda var. Alakalı insanların tıklaması gereken bağlantıları görmesi de şart olduğundan bu kriter çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Arama motoru nedir ve Nasıl çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık