Bırakınız çeksinler, bırakınız görsünler

Geçmişe geçmiş olduğu için saldıran fütüristler geleceğin de geçmiş olduğunu kavradıklarında ona da saldırmışlar mıydı? Bu düşmanlık ortamı kendini dönüştürerek örgütleyen “yeni” için muhakkak bir rutin yaratacaktır…

İlk çekilen Camera Obscura (Pinhall-İğne deliği) fotoğrafının üzerinde 186 sene geçmiş. Önceleri bir odanın duvarı ve sonra 12 metre uzunluğunda ışığa duyarlı bir film şeridi görüntü yüzeyi olmuş ve fotoğrafçılık büyük bir sıçrama kaydetmişti! Dünya savaşları fotoğraf teknolojisinin gelişmesinde önemli rol oynadılar. Koca makineleriyle açık hedef halindeki fotografçılar* avuç içine sığan ve daha sonra da kendi adıyla anılacak bir format yaratan Leica** sayesinde çok önemli belgelerin günümüze gelmesini sağladılar.

Leica ve Kodak*** firmaları makul fiyatlarıyla fotoğrafı sokağa taşıdılar. Sokaktaki yaşamı donmuş karelerden bir serüvene dönüştüren Henri Cartier-Bresson “Leica benim gözümün uzantısı” diyecek kadar makinesine aşıktı. Ara Güler ise sadece 7 fotografçının sahip olduğu “Master of Leica” unvanı verildi ve İngiltere’de yayınlanan Photography annual tarafından da dünyanın en iyi 7 fotografçısından biri olarak gösterilerek onurlandırıldı.

Diğer yandan ağır aksakta olsa fotoğraf makinelerinin gelişimi sürdü. Çekim prensibi; enstantane, diyafram ve asa arasındaki aritmetik ilişkiye dayanan (hala öyle) refleks makinelerin yanı sıra, tamamen otomatik kompakt makineler üretildi ve bunlar ucuz fiyatlarıyla her eve girdi ama hala bir sorun vardı; film, film banyosu, kart baskısı gibi maliyetler yüzünden bol bulamaç fotoğraf çekilemiyordu.

Bu sorun da içinde bulunduğumuz yüzyılın başında dijital makinelerin**** ucuzlayıp yaygınlaşması sayesinde ortadan kalktı. Herkes bütçesine uygun bir dijital makine alabilir duruma geldi. Kompakt dijital kart sayesinde film, film banyosu gibi sorunlar da ortadan kalkınca deyim yerindeyse herkes fotografçı oldu!

Artık herkesin telefonuna sabitlenmiş olsa da bir fotoğraf makinesi var ve herkes durmadan fotoğraf çekiyor ve vakit kaybetmeden hemen diğerleriyle paylaşıyor. Çoğunlukla sevdiğimiz hayvanımızın o ana dair ev ya da bahçe halleri, yenilen içilen şeyler, okunan kitap fotoğraflarıyla hayatımıza ilişkin görüntülerle toplumsal statümüz, yaşama biçimimiz ile ilgili üçüncü şahıslara bilgi aktarıyoruz. Yeni doğmuş bir bebek fotoğrafın yanına ölmek üzere olan bir yakınımızın hüzün veren fotoğrafını da koyabiliyor ve bunu tüm dünya ile paylaşıyoruz.

Mark’ın son anlarında zamanı kucaklamak yazısı yarın bu blogda.

* Birinci Dünya Savaşı sırasında bu teknolojiyi istihbarat elemanları kullanıyordu.
** Ernst Leitz tarafından kurulan Leica aslında bir optik markasıdır. İlk kamera modeli ise 1914 yılında Oskar Barnack tarafından geliştirildi.
*** George Eastman tarafından 1889 yılında kurulan Kodak, orta format makinenin öncülüğünü de yapmıştır ama asıl başarısı Kodacrom filmi ve kimyasal geliştiricileri icat etmesidir. Bu sayede fotoğraf en yüksek görüntü kalitesini yakalayabilmiştir.
**** 1963 yılında üretilen Polaroid kamera dijital teknolojinin akıl babası sayılmalıdır.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir