Disavow Nedir Disavow Nasıl Yapılır

Geçen sene yürürlüğe aldığı disavow ile google bütün seo ve webmasterlara müjdeli bir haber sağladı. İradeniz dışında sitenize gelen kötü amaçlı bağlantıları manuel olarak kalırmayı başaramadığınız durumda reddetme amaçlı hazırlanmış olan bu sistem sayesinde kötü niyetli hareketlerden sitenizi koruyabileceksiniz.

Disavow links aracı dış bağlantı olarak sitenize gelen linkleri red etmenize olanak sağlasa da ikinci aşamada gelen uyarı metni her zaman iç açıcı olmayabiliyor. Özellikle kelime bazlı filtreye girmiş site yöneticilerinin ilk başvurduğu araçlardan olan disavow link çok zor olmayan kullanımı ile bizlere yardımcı olmaktadır.

https://www.google.com/…/tools/disavow-links-main  linkinden bu sekmeye ulaşabilirsiniz.

Burada direkt olarak o siteden gelen bağlantıları reddetme şansınız mevcuttur. Öncelikle sitenize gelen bağlantıları görmek için Web Master Tools’a girip sitenizi seçtikten sonra sol panelde sağlık tabı içindeki sitenize bağlantılar sekmesini tıklıyoruz. Devamında yüksekten aşağı doğru ivmeli en çok bağlantı verenler sıralaması önümüze gelecektir. Eğer bağlantı çok fazla ise karıştırmamak için yukarıdaki tabloyu indir butonuna basıp csv formatında bir excel dosyasını indiriyoruz.

İçerisinde bulunan linklerden zararlı olanları yani iradeniz dışında blackhat seo amaçlı linkleri kalacak şekilde diğer temiz olanları silip kaydet diyoruz. Sonrasında yukarıdaki linkten açılan sayfada ilgili siteyi seçip devam diyoruz. Açılan pencerede bir dosya yükleme alanımız olacak. Buradan daha önce kaydettiğimiz csv formatlı dosyayı upload edip gönder butonuna basıyoruz.

Buraya kadar herşey tamam. Artık beklemek kaldı. Ancak beklerken bizde sitemizin on page seo ve diğer işlemlerimizi baştan kontrol ediyoruz. Zira manuel inceleme olmayabilir. Bu nedenle robotlar tekrar kontrolde gözümüzden kaçanı görecekleri için inceleme süreci yinelenebilir. Unutmamanız gerekn bir durum var. Bir siteden size gelen bağlantıların hepsini red etmek için domain adını yanlızca bir sayfasını red etmek için ilgili linkin tamamını yazmanız gerekli.

Gerçi bir sitenin verdiği tek bağlantı zararlı görülmüşse bana göre tümünde bir hata var demektir. Total red her zaman iyidir. Zaten o site sahibini tanıyorsanız ileride yine alabilirsiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir