esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Erp Sistemleri

8 ay önce
328 kez görüntülendi

Teknolojinin ilerlemesi ile kızışan rekabet piyasasında ayakta kalabilmek oldukça zordur. Firmalar bu nedenle kendilerinin farkındalığını gösterebilmek adına teknolojinin her türlü imkanından faydalanarak yeni ve modern çağa uygun çözümler üretmektedirler. İşletmeler, bu işlerini yaparken zamandan, maliyetten, insan gücünden tasarruf ederek kar elde edebilme yollarını da aramaktadırlar. Bu sebeple Batı ülkelerinde çoğunlukla kullanılan ve günümüz şartlarında da ülkemizde oldukça yaygın olarak tercih edilen Erp sistemi vardır. Kelime anlamı, Kurumsal Kaynak Planlama olan Erp, kurumların bütün verilerini bir arada toplayarak işletmenin bütün departmanlarını birbirine bağlayan programlardır.

Erp programı kullanımı olmasaydı, analizci, programcı gibi birçok çalışana ihtiyaç duyulurdu. İnternetin gelişmesinden önce işletmeler bu işlemlerin yapılması için dışarıdan danışmanlara ihtiyaç duyardı. Fakat günümüz koşullarında kurulan Erp sistemi ile birçok kişinin gerekliliği olan bu işlemler tek bir taban altında toplanmaktadır. Bu uygulamaların uzmanlaşmış şirketlerce kullanılması maliyet açısından da önem taşımaktadır. Aksi takdir de şirketler açısından bunun maliyeti oldukça fazla olabilmektedir.

İşletmeler Erp sisteminin kurulumu için bu sistemin satıcılarından ve bir başka kişinin danışmanlığından destek alırlar.  Bu sistemin kurulumu için sistem mimarisi ve iş işlem danışmanına aynı zamanda teknik danışmana ihtiyaç vardır. Sistem mimarisi, işletmelerin gelecekte gereksinimleri olacak olan veri akışlarının planlamasını yapmaktadır. İşlem danışmanı ise şirketlerin bulunan ticari mevzuatları konusunda analiz yapar. Erp ile entegrasyon işlemlerini analizler ile eşleştirir. Teknik danışman ise programlama ile ilgili aşamalarda işletmeye yardımcı olur.

Erp sistem satıcıları, programlarını işletmelere satarken işletmelerin programlar üzerinde bazı yazılımlar için değişiklik yapmasına izin verir.

Günümüz şartlarında kimi işletmeler çeşitli yazılımlar yüklemeye gerek kalmadan birbirinden daha değişik yazılımlar ile merkezden kullanabilecekleri internet tabanlı Erp sistemlerinden faydalanmaktadırlar. İnternet tabanlı Erp sistemlerinin uygulanması için internet bağlantısının olması ya da LAN üzerinden ağ bağlantısı yapılması, Erp sistemine girilmesine yardımcı olacaktır.

Erp programları daha kullanılmazken her biri birbirinden farklı ve bağlantısı olmayan birden fazla yazılım kullanılırdı. Fakat artık birbirinden farklı yazılımlar da tek bir program üzerinden idare edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çanakkale Şehitlik Toprağı Sarıkamış'ta başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık