Gelibolu‘da Ne Yenir?

Gelibolu sebep Marmara denizine meydana iştirak eden kıyıları gerekse Ege’ ye meydana iştirak eden kıyıları sebebi ile Balık ve deniz mahsulleri kullanımı tarafından tek sürü mühimdir .

Çok sayıdaki Balık lokantasında,  günün her saati kıtır balık ve deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Dilerseniz balığınızı,  balık lokantalarına tek sürü yakın meydana iştirak eden balık pazarından kendiniz tercih ederek alabilir lokantalarımızda pişirtip Gelibolu’ nun eşsiz manzaralarını seyrederek yiyebilirsiniz.

Gelibolu’ nun öbür tanınmış kişi yiyeceği Tanınmış Peynir Helvası’ dır.Tuzsuz kıtır peynirden yapılmış olan bu eşsiz tatlı türk malı milletin vazgeçilmezlerinden biri meydana geldiği civarı, ilçemize iştirak eden ziyaretçilerimizin tatmadan ve almadan ayrılmadıkları tek lezzettir.  Bilhassa  balık ziyafetinin arkasından,  basit hazmedilmesi amaçlı  peynir helvası yenilir.

Gelibolu yepyeni tek lezzeti de  “Gelibolu Mevlevi tatlısı”  dır.  Bu özel tatlı da farklı tek lezzet olarak mühimdir .

Gelibolu’ da balık yeme,pişirme ve gizleme kültürü tek sürü gelişmiştir.  Kıtır balık mevsimine ve çeşidine yönelik sebep ananesel yollarla gerekse çağdaş yollarla pişirilir. Bunun dışarısında Gelibolu’ da balık ve sardalya dendiğinde akla iştirak eden öbür ehemmiyetli öğe da balık konserveleridir. Dünyaca tanınmış kişi yağlı – tuzlu,  kızlı sardalya benzeri çeşitleri ile tuzlu balık türk malı milletin sofralarının başı tacı turistler içinse farklı tek lezzet ve hediyeliktir.  Palamut ve torik vakti yapılmış olan lakerdalar, uskumru ve kolyoz vakti limana dizilen sıra sıra çirozlar Gelibolu’ nun simgeleridir.

Gelibolu’ ya iştirak eden  misafirler yöresel ismiyle hatıralan  “Boklu kebab” ın ismini duyduklarında belli bir süre şaşkınlığa uğrasalar da denizden çıktığı benzeri mangala atılan sardalyaların tadına baktıklarında bu şaşkınlık lezzetli tek keyfe dönüşmektedir.

Yorumlar kapatıldı.