esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Google Güncellemeleri ile ilgili

10 ay önce
370 kez görüntülendi

Google Güncellemeleri ile ilgili
seo

Google Güncellemeleri, Kalite SEO Hizmeti  A-O-L dir.

“A ” Analiz “O” Optimize “L” Link building

SEO Analiz ve Google güncellemeleri

Herhangi bir sitenin seo işlemlerine başlamadan önce ilk yapılmasi gereken önemli şey SEO analiz idir. Bu analiz sadece tecrübe ile değil Google güncellemeleri ni tam olarak bilmeyi – anlamayı gerektirir. Analiz işlemi o sitenin Google gözünde ne derecede kalite olduğunu ve neler yapılması gerektiğini gösterir. Yani site cezalandırılmış veya ceza yemişmi (ki çoğu site sahibi ve seo işini uygulıyan kişi bunun farkında bile değildir) Çogunlukla on page (site üstünde) işlem yapmadan hemen binlerce kalitesiz link building yapma işlemine girişirler ve kötü durumda olan siteyi dahada berbat edip ebediyen mezarlığa gönderirler. Söz meclisten dışarı ama benim Türk sitelerinin çoğunluğunda gördüğüm maalisef bu. Google güncellemeleri nden yıllarca uzak kalınmıs.

SEO Analiz 5 sınıfa veya gruba ayrılır.

1- Penguin cezalarının araştırılması

2- Panda cezalarının araştırılması

3- Spam SEO (kötü-kalitesiz-istenilenden fazla-değersiz-çöplük-kirletme)

4- Gereğinden çok fazla optimize edilmesi

5- Bütün yukardaki hataların nasıl düzeltileceğidir.

Optimizasyon işlemide 4 sınıfa veya gruba ayrılır

1- Siteniz için süper sayfa oluşturma / uzun kelimelerden

2- Metalar / başlıklar

3- Content / Makale ve beraberinde kullanılan resimler

4- Aynı yazılıma sahip olan – çift olanları bire indirmek

Link building, buda 4 gruba ayrılır.

1- Kontrolu elinizde olan linkler

2- Ünlü- isim yapmış sitelerden yapılıcak linkler

3- PR (sayfa rank) snipper links

4- Basit uygulama

Google Güncellemeleri ve Penguin

Penguin:  (Google Güncellemeleri nin ikinci sevimli hayvanı)

Google Güncellemeleri şudur.

Sitenize dışardan gelen bağlantıların (back link) anchor text (bağlantıların html yazılımı) lerin hedeflediği kelimelerdir.

Örnek: Diyelimki sitenizin sayfalarından birtanesi “kadın çantası” kelimesiyle listelerde başa çıkmak istiyor. Ve sizde bu kelimenin başlarda çıkması için seo hizmeti veren bir kişi ile çalışmaya başladınız. Ve o kisi size binlerce back link yapımına anchor text olarak sadece “kadın çantası” olarak kullanmışsa bu Pandanın aradığı lezzetli yemek oluyor. Ve bu işlemi sitenizde gördüğünde hemen sitenizi alaşağı edip parçalayıp yiyor.

Onun için anchor yazılımında kullanılıcak kelimelerin oranı, sınırı hiç bir zaman aşmamalı. Bu kesinlikle sadece bir URL için 20 taneden fazla olmamalıdır. Ve bu orantıyı sağlamak için diğer yardımcı kelimeler mutlaka kullanılmalıdır.

Eğer ısrar edip sadece bir tek kelime kullanıldığında sizin sadece ve sadece bu kelime için naturel olarak değil zorluklla başa çıkarma işlemi yaptığınız belli olurki buda Pandanın hiç hoşuna gitmiyen birşeydir. Ve bu kelime makalede onlarca defa altı çizili, kalın harfler ve italik olarak yazılmışsa ozaman sadece anchor text sorunu değil birde over (gereğinden fazla) optimizasyon olarak cezalandırılıyorsunuz.

Çalışacağımız bir sitenin Penguinden ceza alıp almadığına dair işlem yapılmasi gerekir. Bu işlem back linkleri inceleme- Backlinklerin ne kadarının iptal edildiği ve hala geçerli olan linklerin kalitesi ve sonrada kullanılan anchor texlerin oranı. Birde sitenin geçmişte hiç rank yapıp yamadığı. Bütün bu bilgilere ulaşıldıktan sonra Pandanın uyguladığı cezayı kaldırmak için işleme başlamak. Ama işlemlerin uygulanması Panda cezasının kalkacağı anlamına gelen bir garanti degildir. Ve onun için yapılacak tek şey yeni bir domainle işe başlayıp seo hizmetini size kalite olarak vericek bir kimse ile çalışmaktır. Maalisef kalite SEO hizmeti ucuz olmamakla beraber zor bulunan birşeydir. Bu konuyla daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Panda: (Google Güncellemeleri nin ilk sevimli hayvanı)

Panda denilen Google güncellemesi nin amacı sitenizdeki makalelerin kalitesini aramaktır.

Kopyalanmış, veya kopyalanmamış olsa bile daha evvelden yazılmış makalelere yüzde oranında benzemesi. Onun için kesinlikle kopya makale, kelime oyunlarıyla Google’ı kandırmaya çalışmak bence en büyük aptallık olamakla kalmayıp idam sehpasında olan sitenizin ipini kendi ellerinizle çekmektir. Para harcıyarak bu işi profosyonel olarak yapan kişilerin hizmetinden faydalanacaksınız. Ucuza kaçmakla sadece kendinizi ve site sahibini kandırmış olursunuz. Ama Google’ı kandıramazssınız. Böyle bir duruma gelindiğinde kaybettiğiniz gelir ve tekrar yapılıcak bir sitenin yeni domainle hizmete girmesinin masraflarını hesaplama işini size bırakıyorum. Aynı makale konusunu diğer sayfalarda defalarca tekrar etmek coğu sitelerin bilinçsiz olarak uyguladığı işlemdir. Özellikle başlıklar aynı ise. Google Panda, adi- kalitesiz – copya – işe yaramaz- basit- hiç bir değer taşımıyan – okuyan kişiye hiç bir şey vermiyen makaleleri arayıp bulmak ve cezalandırmakla görevlidir.

Spam SEO (kötü-kalitesiz-istenilenden fazla-değersiz-çöplük-kirletme):

Spam SEO işlemi kullanımı sizin gönüllü olarak Google’a gidip “ne olur bana bir tokat atın, öyle bir tokat atınki birdaha kendime kolay kolay gelmiyim” anlamını taşır.

Peki spam seo nedir? Spam seo iki taraflı yürütülmektedir. Site sahibi tarafından ve SEO işlemini amatörce uyguluyan kişi tarafından. Spam seo çoğunlukla forum ve bloglara yapılan yorum veya cevaplamadan doğar. Ve birde porno sitelerin haricinde doğu Avrupa ülkeleri vede Çin gibi uzak doğu ülkelerinden. Diğer bir yöntemde sitenin sahip olduğu kendi bloğundan yüzlerce backlinkle kendi sitesine bağlantı sağlaması. Bu tip spamy işlemler yüzlerce forumdan veya blogdan sadece backlink yapmak için yapılmış kısa cevaplama veya yorumlardır. Ve çoğunluğu non follow (bağlantılı olmıyan-veya izlemiyen) dir.

Bu 2014 yılının başında Google güncellemeleri bu konuyla ilgili bir açıklamayı Google tarafından açıkladıysada çoğu kimse ya hala farkında değil yada bilmiyor.Google “forumlardan, bloglardan backlink oluşturmanın arama motorları için bir faydasi yoktur, yapmayın” diyor. Ama inanınki, yanlış bilgilerle donatılmış bir site sahibi ilan vermiş ve ve bu işi yapıcak uzmanı para karşılığında arıyor. İşin ilginç tarafıda onlarca kişi bu iş teklifine cevap vermiş. Gene diğer bir site sahibi ise; makaleyi yazıp, kopyalayıp, birkaç kelimesini değiştirip diğer sitelere yükleme ve forumlarda, bloglarda yayınlanması için para karşılığı bu işi yapıcak uzman arıyor. Görüp okuduğumda gözlerime inanamadım. İşte bu seo nun nekadar bilinçsizce anlaşıldığının tipik bir örneği maalisef. Maalisef seo yu yapanlar kadar seo hizmetinden faydalanmak istiyen site sahipleride müthiş cahiller bu konuda. Harcanan paraya ve emeğe yazık diye düşünüyorum.

Son Google Güncellemeleri ve Hummingbird

2013 yılının sonuna kadar Google aranan kelimelere göre listelerde cevap veriyordu. Ama son Google güncellemeleri nin Hummingbird adı altındaki algoritmlerle yapıyor.

Örneğin: Hummingbird den evvel her kelime için bir sayfa hazırlıyorduk

“Su kaçağı” Su kaçağı nasıl tespit edilir” Su tesisatçısı” gibi. Oysa artık Google bundan pek hoşlanmıyor. Ne yapılmasını istiyor peki! Birbirine çok yakın ilişkide olan bu kelimeleri sadece bir sayfada kullan diyor. Yani “su kaçağı’ diye arıyan da aynı sayfayı bulucak “su kaçağı nasıl tespit edilir” diye  arıyanda. İşte biz buna super sayfa oluşturma diyoruz. Burda bütün iş makaleyi yazıcak olan kişinin ustalığına ve profosyenelliğine kalıyor. Eğer bu makaleyi bu şekilde yazıcak kişi bulamadığınızda olduğunuz yerde sayıyorsunuz maalisef. Eğer buraya kadar yazdıklarımız hoşunuza gitti vede eğitici olduysa devamını sizlerin isteğine göre sürdürücez. Unutmayın elimin altında kullandığım klavye Ingilizce harflerden oluşmuştur ve Mac Book Pro kullanıyorum. Türkçe olarak yazmam oldukça zaman alıyor. Onun için Türkiyede’den Türkçe yazı yazan klavye siparişi vermem gerekirki yazdıklarım daha çabuk olsun. Tabiiki herzaman yorumlarınızı, eleştirilerinizi görmek en büyük arzumuzdur. Google Güncellemeleri ile illgili bu yazımız Amerika’daki arkadaşımızın iş birliğiyle hazırlanıp Türkçeye tarafımdan çevrilmiştir. Daha ilerde oluşacak Google Güncellemeleri ile illgili değişiklikleri burdan takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SEO Hizmeti çalısmaları hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık