esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Google Sıralama Faktörleri Top 10

11 ay önce
386 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
seo

İnsanlar genellikle Google arama motoru sonuçlarındaki sıralamanın çok farklı faktörlere bağlı olduğunu anlamaz. Sitenizin neden iyi sıralarda yer almadığını merak ederken, bazı şeyleri akılda tutmanız gerekir. Bununla birlikte, bunlar sadece gözle görülebilir, somut şeyler olmayabilir. Yıllardır okuduğum Google’ın Webmaster Yönergeleri, Google SEO Başlangıç Rehberi, profesyonelce yapılan diğer blog ve SEO sitelerinden edindiğim bilgilere göre Google arama sıralamalarını etkileyen en önemli 10 faktörü aşağıda özetlemeye çalıştım:

  1. Domain Hosting: Sitenizin hangi ülkede olduğunu hosting şirketi aracılığıyla öğrenin. Bu çoğunlukla arama sonuçlarında büyük bir rol oynar. Prestijli bir hosting firması kullanmaya çalışın. Eğer Türkiye’deyseniz Türkiye’de bulunan bir hosting şirketi kullanın. Ayrıca eğer yapabilirseniz özel bir IP öneririm. Asla en ucuz hostingi kullanmayın. Zaten eğer bunu karşılayamayacaksanız, SEO gibi zahmetli bir işe el atmayı bir daha düşünmelisiniz.
  1. Komşularınız: Serverinizdeki komşularınızın spam olarak sınıflandırılmadığından emin olun.
  1. URL Yapısı: URL yapılarınızın çok temiz olduğundan emin olun. URL’lerinizin sonundaki karakterlerin herhangi düzensiz dizisi olmamalıdır.
  1. İçerik: İçerik çok önemlidir. Başlamak için bütün önemli sitelerinizde metin olmasına dikkat edin, sonra da konunuzla alakalı olan iyi seçilmiş anahtar kelimelerin doğal bir şekilde dağıtıldığı ve onları kapsayan kaliteli içerikler yazın. İçeriğinizi her zaman insanlar, ziyaretçileriniz için yazın ve asla sadece Google yükselmenin bir amacı olarak görerek yazmayın. Kopya içerik yazmamaya da kesinlikle özen gösterin! Google bu tuzağa asla düşmez ve bunu hemen fark eder.
  1. İç Link Yapısı: İç  sayfalarınızın doğru şekilde linklendiğinden emin olun. Ziyaretçiler web sitenizin her bir sayfasından diğer sayfalara kolaylıkla ulaşabilmelidir. Sitenizin kodlarının doğrulanmış olduğundan emin olun ve yapabildiğiniz kadar flash ve JavaScript en az seviyede kullanmaya çalışın. Özellikle sitenizin temiz, kullanımı kolay ve ziyaretçilere yardımcı olacak şekilde linklendiğine dikkat edin.
  1. Güven: Sitenizde bir iletişim adresi olarak en azından mail adresiniz bulunuyor mu? Eğer yoksa olmalı. Google web sitelerinde böyle güven unsurlarını görmek ister. Yani, sitenize ziyaretçilerinize güven yaratmak için koyacağınız her şey, sıralamanız için de etkili olacaktır. Sitenizin her sayfasına bir iletişim bilgisi koymanızı öneririm. İnsanların sizle iş yapmasını kolaylaştırmaya çalışın, bunu da iletişim bilgilerinizle sağlayabilirsiniz.
  1. Anahtar Kelimeler: Sitenizin anahtar kelimeleriniz kullanılarak düzenlendiğinden emin olun. Resimlerin altındaki sekmelere, sayfaların meta tanımlarına ve yazdığınız içeriklere bu anahtar kelimelerinizi ekleyebilirsiniz.
  1. Sitenin Ziyaret Oranı: Eğer Google sitenizde ziyaretçilerinizin birkaç saniyeden fazla vakit geçirmediğini görürse, bu arama motoru sıralamaları açısından zamanla problem yaratır. Ziyaretçilerinizi çekmek için sitenizde değişiklikler yapın. Video, haber bültenleri, anket gibi basit şeylerle sitenizin ziyaret oranını artırabilirsiniz. Sitenizde Google analitik gibi düzgün çalışan bir takip sistemi sağladığınızdan emin olun.
  1. Gelen ve Giden Linkler: Link aldığınız ve verdiğiniz sitelerin %100 konunuzla alakalı olduğundan emin olun. Eğer oyuncak satıyorsanız ama bir ayakkabı sitesine link verdiyseniz, bunun zamanla sıralamanızdaki olumsuz etkisini görürsünüz.

Bir önceki yazımız olan Disavow Nedir Disavow Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık