esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Google Site Yöneticisi Araçları Site Haritası

1 yıl önce
189 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
seo

Site haritası bizim için çok kullanışlı olabilir. Google’ın verdiği ücretsiz hizmet sayesinde site URL lerimizi Google’a birkaç basit işlem sonucu bildirebiliriz. Buradaki asıl amaç Google botun erişemeyeceği URL leri Google’a bildirmek ve taranmasını sağlamaktır. Bununla birlikte bütün sayfalarımızı da aynı anda Google’a bildirmek mümkündür.

Site Haritaları detaylı işlerde yapar. Örneğin bir video meta girdisini Site Haritaları yardımıyla Google’a bildirdiğiniz taktirde o video ile ilgili çok detaylı bilgileri göndermiş olursunuz. Bu sayede Google ilgili video hakkında daha detaylı bilgiye sahip olur ve arama sonuçlarına ona göre yansıtır. Google’a bir video metası gönderdiğiniz zaman videonun oynatma süresi, içeriğinin yaş sınırı olarak izlenebilirliği gibi konular hakkında bilgileri vermiş olursunuz. Bu sayede Google tarama esnasında o videonun kimler tarafından görülüp görülmeyeceğine karar verir. Bu seo açısından bize çok faydalı olacaktır. Aynı durum resim içerikler için de geçerli…

Site haritaları özellikle bloglar tarafından mutlaka kullanılmalıdır. Sürekli yenilenen içerik nedeniyle sürekli Google botun sizi ziyaret etmesi gerekir. Bu yüzden Site Haritaları size yardımcı olabilir. Değişmeyen içeriğe sahip ya da sık sık değişmeyen içeriğe sahip tanıtım siteleri, şirket siteleri gibi siteler Site Haritalarına o kadar ihtiyaç duymaz.

AJAX içerikli sitelerin de mutlaka kullanması gereken bir yöntemdir Site Haritaları. Çünkü Google bot bu tür içerikli siteleri tarayamayabilir. İşinizi riske atmayarak Site Haritası oluşturup Google site yöneticisi araçları üstünden ilgili bölümden gönderin.

Elbette ki Google gönderdiğiniz Site Haritasındaki bağlantıların hepsini dizine ekleyeceğini garanti etmiyor. Zaten dizine ekleme işlemi o kadar kısa bir süreçte değil. Sizin yapmanız gereken Site Haritasını Google site yöneticisi araçları üzerinden göndermek. Site yöneticisi araçlarında Site Haritaları bölümüne geldiğinizde size bazı veriler sunar. Kaç tane web sayfanız dizine gönderildi ve bunlardan kaç tanesi dizine eklendi. Bu rakamların birbirine yakın olması gerektiğini unutmayın.

Dizine gönderilen web sayfası 340 ise dizine eklenen web sayfası en az 300 olmalıdır. Aksi bir durum sorun olduğunu gösterir. Seo da amacımız Google botun bizi daha iyi tanıması ve daha hızlı indekse alması ve en son bizi üst sıralarda çıkartmak ise Site Haritaları bunu yapmak için büyük bir adımdır.

Bir önceki yazımız olan Arama motoru nedir ve Nasıl çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık