esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

İçerik Yönetimi ve Seo

11 ay önce
193 kez görüntülendi

İçerik Yönetimi ve Seo
seo

Seo için en önemli işlemin başında içerik gelmektedir. Özgün ve kaliteli içerik alınacak 10 backlinkten çok daha kıymetlidir. Öyle ki kalitesiz ve kullanıcıya bilgi vermeyen bir içerik bütününe, 20 adet backlink dahi alsanız değeri arama motoru gözünde maalesef sıfır olacaktır. Kaliteli bilgi içeren, kullanıcının aradığı materyali bulmasını sağlayan bir içerik, o başlığı kıymetli hale getirecek ve bu devamında sitenin yapısına artı değer katacaktır.

Örneklemek gerekirse “anahtar boru” ile alakalı bir bilgiye ihtiyacınız var. Arama çubuğunda bu ikili kelimeyi yazdığınızda önünüze gelen sitelerin içine girip en iyi bilgiyi sağlayan siteyi bulmak istersiniz. Aşağı doğru kaydıkça ilk sıralarda yakalayamadığınız iyi içerik nedeniyle bir daha önünüze gelse bile o siteye girmek istemezsiniz. Belki de ileri gidip o siteyi şikayet dahi edebilirsiniz. Önceleri algoritmalar gelişim döneminde iken alakalı alakasız hit gelsin diye etiketlere boğardık yazıyı. Kullanıcı  önüne gelen ilk sitenin içine girer ve yazının başından anlar hemen aradığı şeyin o olmadığını, normal olarak da derhal siteyi terk eder.

Bunu yapmak sitenin geleceği için kötüdür. Zira pekte dikkat edilmeyen hemen çıkma oranını arttırmış olursunuz. Sitenize gelip dakikalarca kalan 100 kullanıcımı daha iyidir, yoksa 1000 kişinin gelip saniyeler içinde terk etmesi mi? İşte içerik yönetimi eğer üst düzeyde olsa tercih edilen kaliteli içerik ile kullanıcıyı sayfalar arası sürüklemeye başlayacaktınız. Bu sayede web sitesini gezen kullanıcı belki de 30 dakikaya yakın vakit geçirecek. Böylece site gerçekten kıymetli siteler arasına girecek kısa zamanda tüm çevrelerce takip edilen bir site olacaktır.

Seo için içerik yönetimi önemini sanırım bir nebze olsun anlatabildim. Google dahil herkesin neden özgün ve kaliteli içerik talebi yaptığını, işleminizi arama motoru gözünde iyi görünmek için  değil kullanıcıya yönelik yapmamızı gerektiren başlıca istek buradan geçiyor. Seo uzmanı arkadaşların belki bir çoğu içerik yönetimini müşteriye bırakmak zorunda kalıyorlar. Aslında tamamen kendi kontrollerin olmasını istememelerini başlıca nedeni hem maliyet analizinde zararı olması hem de gerçekten meşakkatli bir iş olmasıdır.

Bir sitenin her gün güncellenmesi üzerine seo stratejisi oluşturan bir seo uzmanının haftada site içi en az 6 içerik girmesi, dış bağlantılardan da her gün 1 adet alması için oluşan içerik ihtiyacı nedeniyle bünyesinde çalıştırdığı editör ihtiyacı oldukça fazla olacaktır. Tabi birazda site sahibinden alınan bedelle alakalı olarak basit bir hesap yapılırsa, ortalama 1.500 Tl maliyeti olan bir içerik editörü tek bir site için 26 günde 60 civarı üretim yapacaktır. Bir içerik editörünün aylık maximum 300 kaliteli içerik ürettiğini düşünürsek site başı maaliyetini siz hesaplayın. Hal böyle olunca ya dışarıdan kalitesiz kontrolü zor içerik temin edilecek ya da iyi bir seo danışmanı olması nedeniyle ücretlendirmesini ona göre müşterisine yansıtacaktır.

Piyasada düşük ücretlendirme yapan seo arkadaşların bu konuyu göz ardı etmesi nedeniyle firmalar arası farkı oluşmaktadır. Ancak unutulmaması gereken yegane fiyatlandırma kriteri, istenilen kelimelerin zorluk derecesi değil hizmet kalitesi ile doğru orantısına bakılması olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Teknoloji Dünyası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık