esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

LSI Nedir – Latent Semantic Indexing

11 ay önce
273 kez görüntülendi

LSI Nedir – Latent Semantic Indexing
seo

Latent Semantic Indexing hakkında ufak açıklama

Google’in geçmişte EMD (exact match domain – domain adının site adı ile aynı olması) ile yaptığı değişiklikle binlerce siteyi bulunduğu güzel yerden alaşağı ettiğine bütün dünya şahit oldu.
Amaç, Google sıralamalarında yer almanızı zorlaştırıp, addword için para harcamaya yönlendirmekti. Zaten Google güncellemelerinin tüm amacı bundan oluşuyor.Esas en son yenilik veya değişimlerden birtanesi ise bugüne kadar kalıplaşmış olarak kullandığımız Meta tag ve Description la ilgili olan kelimelerdi. Ve bunu SEO isi ile uğraşmıyan kisi bile yapmakta zorlanmıyordu. Ama maalisef Google hayvanları bu sefer bu konunun üstüne saldırıp binlerce siteyi yerinden etti.

Örneğin:

Hayat Bank Ticaret merkezi İstanbul diye attiğımız başlıkta

Hayat Bank Ticaret merkezi İstanbul tüm müşteri ve esnaflara sınırsız hizmet vermektedir…..ise descripton olduğunu farz edersek

Meta tag ile descriptionda aynı ana kelimenin kullanıldığını görüyoruz.

Bu tip konumda olan sitelerde maalisef Google’dan payını alıp yerinden oldular ve bu halada devam ediyor.

Google artık eskisi gibi yaptığı değişiklikleri maalisef açıklamıyor. Ve tüm dünyadaki SEO ile uğraşan tecrubeli kişiler bu değişikligin ne getirdiğini araştırıp kendi aralarında veya SEO camiasında paylaşıyorlar.

Bu yukarda örneğini verdiğim son araştırmada ise ortaya çıkan netice şu olmuştur.
Tek kelimeye bağımlı kalmak ve bu kelime ile ilgili diğer kelimeleri kullanmamak.
Google site başlığı veya açıklamasında sadece bir kelime değil o kelimeyle ilgili olan birçok kelime daha istiyor. Google’da arama yapan kişiye daha net ve ilgili olan siteyi listede göstermek için. Ve bunun adınada LSI deniliyor. Yani “Latent semantic indexing”

LSI Nedir tarifi ise kısaca şöyle oluyor.

Matematiksel bir hesaplama ile tek kelime olarak aynı anlamı taşıyan veya ilgisi bulunan kelimeleri sadece başlık ve açıklamlarda değil makale içinde kullanılmasını sart kosuyor.
LSI Keywords hesaplı olarak kullanılmış başlık veya makale ve hatta snippet teki açıklamalarda kullanılan LSI kelimeleri Google’daki listemelere daha hızlı ulaşıp veya bulunduğu yerden yukarı çıkmasına yardımcı oluyor.

Tamam iyi güzelde bu işi nasıl yapıcaz? Özellikle Turkçe olan siteler için.
İngilizce olan siteler için LSI keyword (kelimesini) ve oranını belirlemek için bir sürü alet bulunmaktadır. Paralı ve Bedava.

Bu araçlar super vakit kazanımı ile beraber işinizi sadece kolaylaştırmıyor Google’in sevmesini sağlayıp listelerde daha yukarı çıkmasınıda sağlıyor.

Ben Türkçe LSI kelimeler (Keywords) için hernekadar bu aletleri kullandıysamda başarılı sonuç alamadım çünki çoğunluğu aynı diğer aletler gibi Ingilizce üzerine kurulmuş.

Ama gene basit şekilde #LSI keywords (kelimeleri) bulma imkanımız var.
Google arama motoruna aradığınız kelimeyi yazdığınız anda daha siz yazınızı tamamlamadan heme alt kısımda size birsürü hazır arama seçeneği veriyor.

Örnegin:

LSI nasıl bulunur LSI kelimeleri ile ilgili LSI kelimeleri ve niches (cümle)

gibi kelimeler göruyoruz,ve sayfanın tam altına gittiğimizde ise yaptığınız arama ile ilgili birsürü daha Google tarafından tavsiye edilen arama kelimeleri görüyorsunuz.

LSI kelime bulmak İşte bu tüm verilen kelimeler LSI Keywords veya kelimelerinin bir parçası oluyor.

500 kelimelik standart bir makalede her kelimeyi (kelimeleri değil) 3 defa kullandığınızda oranı ne fazla nede az olmuş olur.

O zaman gene ilk örneğe dönelim.

Hayat Bank Ticaret merkezi İstanbul > başlık

Hayat Bank Ticaret merkezi İstanbul tüm müşteri ve esnaflara sınırsız hizmet vermektedir > Kısa açıklama

Eğer.”Hayat Bank Ticaret merkezi İstanbul tüm müsteri ve esnaflara sınırsız hizmet vermektedir” yerine

İstanbul Hayat Bank, İş ve Ticaret merkezi(hizmeti-ilişki-iletisim, vb) Türkiye iş dünyasına sınırsız hizmet…..diye değiştirdiğimizde hem LSI Kelimeleri kullanmış hemde aynı kelimeyi iki defa tekrar etmemiş oluyoruz. Eğer Türkçenin haricinde İngilizce olan siteler için çalisma yapiyorsaniz size tavsiye ediceğim biri paralı digeri bedava olan iki aleti vardır.

Lsi key words internet üzerinden hiçbir program indirmeden bedava.

Onsite Tycoon Aşağı yukarı iki senedir kullanıyorum ve buna benzer aynı işi yapan başka bir araçta bulamadım zaten.

Bir önceki yazımız olan SEO Hizmeti çalısmaları hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık