esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Seo Analizi: Heading Etiketleri

11 ay önce
216 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
seo

Seo yaparken amacımızın arama motorları tarafından daha kolay ve daha hızlı fark edilmek olduğunu biliyoruz. Bunca çalışma bunun için. Fark edilmenin yanında içeriğinde kaliteli olmasıyla arama sonuçlarında çıkan sayfamız daha üst sıralara doğru tırmanışa geçmeli asıl amacımız budur.

Arama motorlarının bizi fark etmesi için çok fazla yöntem vardır. Genel olarak içeriğe uygulanabilen yöntemlerden başka sitenin kendisine, ana sayfaya ya da resimlere uygulanan yöntemler mevcuttur. Bu küçük değişikliklerle arama motorlarının dikkatini çekerek ilk başta hızlı indeks almaya çalışırken ileriki zamanlarda bu küçük değişikliklerle arama sonuçlarında üst sıralara çıkmaya çalışırız.

Heading etiketleri arama motorlarının bizi fark etmesi için küçük ama önemli bir kriterdir. Bu etiketlerin gerekli kelimelere uygulanmasıyla hızlı index alabilir rakiplerimize karşı avantaj sağlayabiliriz. Burada da diğer Seo çalışmalarımız gibi dikkatli olmak zorundayız. Abartılarak uygulanmış heading etiketleri uzun vade de spam olarak algılanmamıza neden olabileceği gibi sıralamada gerilere düşmemize de neden olabilir. İşin doğrusu kurumsal bir Seo uzmanına analiz yaptırmak ve gerekli değişiklikleri yaptırmaktır. Heading etiketlerini ben hallederim diyorsanız biraz açıklayıp yardımcı olmaya çalışalım.

Bir sitede mutlaka bulunması gereken heading etiketlerinin belli bir sayısı vardır. Heading etiketlerinin varlığı kadar sayısına da dikkat etmek şarttır. Bir sitede maksimum 1 adet H1 etiketi, maksimum 4 tane H2 etiketi ve yine maksimum 4 tane H3 etiketi bulunmalıdır.
En genel örnek olarak sitenizde logo yerine kullanabileceğiniz site adını H1 etiketiyle yayınlayabilir ve H1 etiket sıkıntısını ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun yanında genelde içerik başlıklarınız H2 boyutundadır. Buna dikkat etmelisiniz. Bu sizi sıkıntıya sokabilir. Ana sayfada kaç tane içeriğin yayınlandığı çok önemlidir. İçerik başlıklarınız H2 etiketi ile düzenlendiğinden ana sayfada gösterilen yazı adedi çoksa maksimum 4 olan H2 etiketinden sitenizde çok olur ve Seo açısından az da olsa size zarar verebilir.

Yine H3 etiketi de ana sayfanızda görünen herhangi bir kelimenin boyutu olabilir temadan temaya değişen, siteden siteye değişen bu etiket kullanımının size zarar vermemesi için gerekli değişiklikleri yapmalısınız. Genel olarak temalarda sidebarda kullanılan kategori içerikleri, ya da bileşen başlıkları H3 büyüklüğünde kullanılır. Eğer bileşen sayınız çoksa yine H2 gibi bu etikette Seo puanınızı düşürür.

En kolay yoldan çeşitli forumlarda gerçekleştirilen ücretsiz Seo analizlerinden yararlanabilir sitenizdeki Heading etiketlerinin durumunu öğrenebilirsiniz. Akabinde eğer yapabiliyorsanız bahsettiğimiz başlıklarda değişikliğe gidebilirsiniz. Ama biz uzmanından yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Arama motoru nedir ve Nasıl çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık