esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Seo Fiyatları

11 ay önce
199 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
seo

Eğer bugün bir iş sahibi iseniz seo için ne kadar harcamaya karar vermelisiniz.Bu soru, acaba-olurmu-yapsakmı gibi diğer soruları gündeme getirir.Güçlü online pazarlamada, web temelli bir dünyada hayatta kalmak için seo şart ve kaçınılması imkansız birşeydir.Her profesyonel iş yerinin sorması gereken soru şudur, ” SEO için ne kadar para harcıyacağız?”Bu kararı verip online pazarlamada başarılı bir seo hizmeti veren kurum veya kişi ile çalışmalısınız.
SEO hizmeti veren bir kurumla ortaklaşa çalışmayı planlamanız açısından bazı önemli ipuçları için okumaya devam edin.

Aşağıda verdiğimiz seo hizmeti fiatları bulunduğum ülke Australia ve diğer İngilizce konuşan ülkeler USA ve UK gibi ülkelerde geçerli olup aşağı yukarı fiat açısından aynıdır. Bu fiatların kesinlikle Türkiye için karşılastırılmaması lazımdır. Bu ülkelerle Türkiye arasındaki fark, Site sahiplerinin seo konusunda daha bilinçli olup, en kalite seo hizmeti veren kuruluşu aramalarıdır. Kesinlikle en ucuzunu değil. Diğer konu ise, iş yerlerinin veya sitedeki satışlardan gelen gelirin yüzdesini SEO için bütçelerinden ayırmalarıdır. Çünki iş için yapılan her harcama veya ödeme vergiden muaftır ve özellikle bulunduğum ülke herhangi bir iş yerinin başarılı olmasi için diğer çoğu ülkelerde olmıyan yardım elini financial olarak uzatmaktadır.

Aşağıda bahsettiğimiz seo hizmetleri dünya genelinde uygulanan tipik metodlardır.

SEO çalışması için talep edilen fiatları anlamanız için, SEO kuruluşlarının kullandığı modellere bir bakalım önce.

Tipik bir SEO hizmeti veren kuruluşlar 4 değişik ödeme planı uygularlar.

•   Aylık SEO :

Bu modelde müşteri aylık olarak belirlenmiş bir ödemeyi, yapılan kontrak anlaşmasındaki işlerin yerine getirilmesi için öder.

En yaygın aylik ödeme modelidir, çünkü en büyük yatırım getirisi sağlar.

Aylık seo hizmeti genellikle şunlardır: normal analitik raporları, güncellemeleri uygulama, sosyal medya, basın bültenleri, bağlantı inşa etmek, anahtar kelime araştırması ve optimizasyondur.

•   Sabit fiyatlarla hizmet sözleşmesi:

Genelde çoğu SEO ajansları sabit fiatlarla seo hizmeti sözleşmesi satarlar. Çoğu zamanda, müsteri bir aylık hizmetli sözleşmeyi seçer.

Bu yolu uyguluyan seo hizmeti kuruluşları kendilerini sitelerin yan sayafalarındaki reklamlarla, sizlere sitenizin ne durumda olduguna dair bilgi verip, sitenizin seo optimizasyonuna ihtiyacı olduğunu belirtirler, dogru anahtar kelimelerin kullanılmadığına dair bilgiler verip, nekadar kazanç kaybettiğinizi bildirir ve kendileri ile çalışmanız için, sabit fiatlarla aylık hizmet sözleşmesi teklifinde bulunurlar.

•   Proje başına:

Her nekadar aynı aylık sözleşmesi gibi olsada tamamen değişik bir modeldir.

Şöyleki, fiatlandırma projeye göre değişir. Müşterinin arzusuna göre işlem yapılır. Ve yapılıcak ödeme işleme göre değişir.

Örneğin: Bir Pastane sahibi seo hizmeti veren kişi veya kurumdan bulunduğu bölgeye hitap eden, online marketi için yardım isteyip sosyal media üzerinden işlem yapmalarını isteyebilirler. SEO hizmeti veren kuruluşta bu proje için bir fiat verir.

•  Saat başı danışmanlık:

Bir saatlik ücret karşılığında hizmet veya bilgi paylaşımı, danışmanlık veren bir modelidir.

Çoğu profesyonel SEO kuruluşları yukarda belirttiğimiz tüm ödeme modellerini uygularlar.

Müşteriler çalıştıkları seo hizmeti veren kuruluşlarla birden fazla sözleşmeyi kullanabilirler.

Örneğin: Müşteri baslangıçta aylık seo hizmetini seçip ilerde daha yeni bir proje ile yardım istediğinde bu yukarda açıkladığımız üç değişik ödeme planını kapsamına alır.

Tipik SEO maliyeti

Hangi ödeme modeli? İşte yukarıda açıklanan ödeme modellerine göre fiyatları açıklıyan bir anket.

•   Aylık:

Aylık 750-5.000. $ Bu kapsamda içindeki müşteri, hizmetlerin kapsamına ve iş boyutuna göre seo hizmeti veren kuruluşa yapılan işe göre ödeme yapar.

Bu gurubta, alt kısımda sınırlı hizmetler veren küçük SEO ajansları vardır.

Diğer bir gurubta, üst tabakaya tam hizmet verip büyük ihtiyaçları olan şirketleri kapsar.

Çoğu iş sahibi Aylık 2.500 $ İle 5000 $ arasında bir ödeme yapar.

•    Sabit fiyatlarla hizmet özleşmesi:

Fiyat değişebilir. Genelde sadece SEO nun vericeği neticeyi görmek için sözleşme yaparlar.

Tipik sözleşme:

Makale ve metin yazmak için ($0.15-$0.50/kelime)

Site içerik denetimi ve güncelleşmesi için ($500-$7,500)

Bağlantı profili denetimi ve inşası için ($500-$7,500)

Sosyal medya sitesi kurmak içinse ($500-$3000) arasında değişen fiat verirler.

Proje başına fiyatlandırma:

Fiyat değişebilir. Farklı projeler için farklı fiyatlar, çok çeşitli bir konu olduğu için fiatlar 1000.$ dan başlayip 30.000.$ lara kadar uzar.

Danışmanlık ücreti:

$100-300/ saatlik SEO danışmanları veya kuruluşlar, genelde saat başı 100 $ ve $300 arasında ücret isterler.

(Bu rakamlar 2011 SEOmoz anket sonuçları olup, 500 danışmanlık ve kuruluşların verdiği bilgiler doğrultusunda yapılmıştır.)

Şüphe etmen gereken şeyler:

Seo hizmeti veren ajanslar veya kuruluşlar parasını alıp verdikleri servis için kesinlikle yazılı bir garanti veremezler.

Ve onun için çalışmaya baslıcağınız ajans veya kuruluşların çalışmalarını inceleyip, yaptıgı işte profosyenel olduklarından emin olun.

Eğer SEO Hizmeti veren bir kimse veya kuruluş size aşağıda yazılı olan sözleri veriyor ise şüphelenmeniz gerekir:

•    Garanti

SEO hizmeti veren kişi veya kuruluşlar genelde garanti veremez, çünki seo sanayi sürekli değişen birsey.

Ama aylık sözleşme yapıp seo hizmeti veren kişi veya kuruluş yapılan degişiklikleri zamanında uyugularsa ozaman başka.

•    Anında sonuç

Doğru, bazı SEO taktikleri ile sistemin boşlukları kapatılıp “anlık sonuçlar” elde edilebilir.

Bunların uzun vadede size zarar verebileceği konusunda uyarmak isterim. Özellikle devamlı güncellemesi yapılmıyorsa.

Devamlı güncellemesi yapılıyorsa sorun yok. Ama ben bir numara oldum artık seo hizmeti için para ödememe gerek yok derseniz sonuç tamamen aleyhinize olabilir.

Anlık sonuçlar genellikle arama motorları tarafından söndürüldü. Web yöneticisinin görevi SEO kurallarına göre uygulamaları yapmaktır.

Google herzaman bu teknikleri istiyor ve yanlış yapılan bir hatadan sonra sitenizin cezadan kutulması aylar alabilir.

•    Google’da #1 numara

Eğer bir ajans Google’da bir numara olma sözü veriyorsa (aynı bizim gibi) ki kulağa çok hoş gelen birşey.

Ve bir numarada olabilmeniz gayet mümkün. Fakat o sözü veren kişinin seo bilgi ve çalısmalarını çok iyi tanımak lazım.

•    Aylık 750 $/ dan başlıyan fiatlar.

SEO için çalısmaya gelindiğinde, en düşük fiyatı vereni değil en iyi düzeyde kalite hizmet veren kuruluş veya kişiyi bulmak önemli.

En düşük fiyatlar veya “inanılmaz fırsatlar” gibi reklam yapan veya size e mail gönderenlere karşı dikkatli olun.

•    Kötü/ bağlantı kurma hizmetleri.

Link-bağlanti kurmak SEO için çok önemli bir parça olmakla beraber en fazla dikkat edilmesi gereken konumlardan birtanesidir.

Yüksek rank yapan bir site kendisine diğer sitelerden gelen bağlantılar olmadan yükseklerde rank yapamaz. Ama bağlantı kurmanın birde öteki tarafı var. Yanlıs ve kalitesiz, günde yüzlerce, ayda binlerce yapılan baglantılar sitenizin cezalandırılıp listelerden kaldırılması anlamına gelir.

Sitenize gelen bağlantıların güvenli ve yüksek rank yapan sitelerden gelmesi, sizin sitenizin sıralamada görünmesi için önem kazanır.Bağlantı kurma hizmetleri için bir SEO ajansı ile bir anlaşma içine girmeden önce onların bağlantı yapı hizmetlerini inceleyip, dürüst ve doğru olanı yaptığından emin olun. Ve hatta onların bağlantıları nerden hangi uyumlu site veya kanallardan aldığınıda sorun.

Akılda tutulmasi greken şeyler:

SEO hizmeti veren kurumla işe başlamadan önce aşağıda yazılı olan noktaları gözden çıkarmayın ve dikkatli olun:

SEO zaman alır. SEO yu uzun vadeli yatırım olarak düşünün ve bunu sakın unutmayın. (Aylık hizmet en iyisi).

Agresif kampanyalar ve büyük zorlamalarla istediğiniz yere sahip olabilirsiniz, ancak en kalıcı sonuçları uzun vadeli SEO çalısması ile alabilirsiniz.

SEO’lar bir sihirli değnek olup ve anında sonuç almak icin yapılıp bırakılmamalı. Bunun yerine, yolun sonuda aylarca-yıllarca sonuç üretecek, kapsamlı seo hizmeti işlemleri gerçekleştirmek çok daha sağlıklı.

•     SEO değişikliklerinden sitenizin sıralamasıda değişecektir.

İnternet rakiplerle dolu olup, Google’ın yaptığı her değişimden sonra iniş ve çıkışlarla sallanıp yeni rekabetçileri getirip daha evvel başta olanları belkide iflasa götürücektir.

Bir defaya mahsus yapılmış seo maalisef çalışmıyor. Bulunduğu yeri korumak için devamlı güncellenip işlem görmesi gerekiyor. Tabiiki buda SEO nun verdiği sonuçlardan sonra daha güzel satış yapıp para kazanabiliyorsanız gerçekleşiyor,

SEO ya ödiyeceğiniz para cebinizden değil seo nun getirdiği kârdan karşılanmalı, yani seo kendisi ödemeli bu masrafları.

Örneğin: Bir estetik amaliyatı yapan kurumu düşünün. Ayda 20 ameliyatla 200 bin dolar yaptığını düşünün. Online da başarılı olup güzel rank yapıp başta çıktığında bu kuruma ayda extra 50 kişinin getirdiği parayı siz hesap edin.

O kuruluşun 5 yıldızlı seo servisini en büyük parayla elinde tutması gerekir  ki coğunlukla öyledir ve seo hizmeti için harcadığı para okyanusta damla olur.

•    Tüm SEO Hizmetleri Eşit Değildir.

Yine, SEO düşük fiyatlı servis hizmetlerini vermek için değil size en kalite hizmeti verip başarıya ulaştırmak için yapılmalıdır. Ve bulduğunuz kuruluş veya kişi sizi bu konuda eğitebilme kapasitesine sahip olmalıdır.

•     SEO Önemlidir. Bunu yapmak veya yaptırmak zorundasınız.

Web sitenizin amacı işinizi geliştirmek ve/veya artırmak olduğunu unutmayın.

Zaten sitenizi baslangıçta bu amaçla açmadınızmı?

Eğer siteniz sattığı ürünlerle sitelerde gözükmüyorsa o sitenin var oluşunun hiç bir anlamı yoktur.

Akıllıca yapılıcak iş, ürünlerinizi almak için bekliyen müşterilerin, sattığınız ürünleri arayıp bulmasını sağlıcak şekilde SEO için para harcamaktır.

   Kalite SEO hizmeti verenle çalışmak en akıllıca iş.

Belki düşünüyorsunuzdur “Ben bu SEO yu tek başıma yapamamı”? diye.

Çogu küçük iş sahibi masraf olmasın diye bunu denemektedir. Ama herhangi bir web sitesine verilecek SEO hizmeti işi gerektiğinden fazla zaman ve beceri isteyen birşeydir.

Bütün diğer yapmanız gereken işleri iptal edip sadece SEO yapıcam derseniz buyrun öğrenin ve yapın.

Ama yapıcağınız bir hatanın size nekadara mal olucağınıda sakın unutmayın.

Bence bırakın herkes kendi bildigi işi yapsın. Meslekler onun için günümüzde var.

Siz karar verin. Bunun ne kadar değerli olduğuna ancak siz karar verebilirsiniz. Bugün çoğu işletmeler  SEO için en büyük yatırımlarını internet üzerinden satış yapmak için kullanırlar. Doğru yapıldığında getirisi oldukça yüksek ve diğer metodlardan çok daha fazla netice verir. Sağladığı faydalar diğer yaklaşımlar-doğrudan postalama pazarlama, yayın reklam, online reklam, vb değerini aşmaktadır.

Artık işletmeler SEO Hizmetleri ihtiyaçları olup olmadığını düşünmüyor. Bunun yerine, SEO hizmeti için ne kadar bütçe ayrılmasına karar veriyorlar.

Bir önceki yazımız olan Arama motoru nedir ve Nasıl çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık