esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Seo’da Rekabet Düzeyi

1 yıl önce
213 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
seo

Seo çalışmaları yapacağımız zaman değineceğimiz ilk nokta anahtar kelimelerdir. Seo çalışmasına başlamadan hangi anahtar kelimeleri kullanacağımızı belirlemek yapılması gereken ilk şeydir. Bu durumda dikkat etmemiz gereken iki nokta ortaya çıkar. Son zamanlarda çok sık hata yapılan bu ayrıntılara değinmekte fayda var.

Seo çalışması yaparken anahtar kelime belirleme aşamasında genel olarak anahtar kelimelerimizi popülerliğine ve rekabet düzeyine göre belirleriz. Genel mantık en az rekabeti olan ama en fazla popüler kelimeyi bulup kullanmaktır. Ama her zaman bu kelimelerle sitemiz alakalı olamayabiliyor. Ya da çok gerekli bir kelimede başarıyı elde etmemiz gerekebiliyor. Bu gibi zamanlarda bu genel mantık ortadan kalkıyor.

Rakiplerimizi değerlendirdik ve hangi anahtar kelimede ilk sırada olduğunu bulduk. Yeni Cep Telefonları anahtar kelimesinde rakibimizin başarılı olduğunu gördük. Onun önüne geçmek istiyoruz. Şimdi anahtar kelimeleri değerlendirelim;

Yeni Cep Telefonları

Anahtar kelimemiz genel bir anahtar kelime bu demek oluyor ki popülerliği yüksek. Bununla birlikte bu kategoride yayın yapan bloglar oranında rekabeti de yüksek. Tüm bunlar bu kelimede başarılı olmayacağınız anlamına gelmiyor. Günümüzde seo öyle bir hal aldı ki rekabet ve popülaritenin önemi azaldı. Burada dikkat edilmesi gereken rekabet düzeyidir. Kaliteli rekabet olan bir anahtar kelime ile kalitesiz bir rekabet olan anahtar kelime arasında seoda başarı açısından çok far vardır.

Nokia Lumia 900

Basit bir şekilde açıklayacak olursak sadece Nokia telefonlarını satan bir internet sitesinin Nokia Lumia 900 kelimesine yaptığı seo yatırımı doğal olarak profesyonel olacak ve rekabet düzeyi kaliteli olacaktır. Nokia Lumia 900 anahtar kelimesinin rekabet düzeyi çok düşük diyelim. Bu kelimelere ciddi manada yatırım yapan bir siteyi rekabet düzeyi düşük olmasına rağmen geçmeniz zor olacaktır. Yine yukarda anlattığım gibi genel ve rekabet düzeyi çok yüksek olan bir anahtar kelimede ise rekabet düzeyi kalitesiz olduğu için kelimeye profesyonel anlamda kaliteli bir seo ile yatırım yapılmadığı için siz bu kelimede rekabet düzeyine rağmen kolayca başarılı olabilirsiniz.

Sonuç olarak düşük rekabet düzeyi olan ciddi manada yatırım yapılmış bir kelimede başarılı olabilmek düşük rekabete rağmen çok zordur. Bu kaliteli rekabettir. Tam tersi bir durumda yüksek rekabet düzeyi olan ama genel bir kelimede ciddi manada bir yatırım yapılmadıysa rekabet düzeyinin yüksek olmasına rağmen başarı şansınız daha çoktur. Buda kalitesiz rekabettir. Bu durumları dikkate alarak anahtar kelimeleri seçmenizde fayda var.

Bir önceki yazımız olan Arama motoru nedir ve Nasıl çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık