esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Siteniz Mobil’e Uygun Mu?

11 ay önce
179 kez görüntülendi

Siteniz Mobil’e Uygun Mu?
seo

Mobil internetin önemi her geçen gün artıyor. Çünkü mobil cihazlardan internete giren insanların sayısı her geçen gün artıyor. Mobil cihaz satışlarına paralel olarak mobil internetin öneminin artması ile birlikte site sahiplerinin de siteleri için bir mobil versiyon yapmaları zorunluluk haline geldi. Birçok profesyonel site mobil sürümlerini yayınlamaya başladı bile. Birkaç örnekle konuyu daha aydınlık hale getirelim. Facebook ziyaretçilerinden yarısından fazlası mobil cihazlar ile hesaplarına bağlanıyor. Yine Twitter bazı ülkelerde mobil cihazlardan daha çok ziyaretçi çekiyor.

Tüm bunlar gösteriyor ki sitemizin mobil versiyonu çok önemli ve mobil versiyonu da yayınlamak için çoktan çalışmalara başlamamız gerekiyordu. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Google’ın öncülüğünde oluşturulan bir mobil site değerlendirme aracı sayesinde sitenizin şimdiki halinin ya da mobil halinin kalitesini ölçebilirsiniz. Gomo.com.tr sitesi sitelerinizin mobil cihazlardan nasıl göründüğünü size gösteriyor ve neler yapmanız gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Sitenizi değerlendiren sistem size çok önemli bilgiler sağlayacaktır.

 

Google’ın öncülüğünde başlatılan gomo projesiyle sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirme konusunda önemli öneriler alacaksınız. Sitenizin mobil versiyonunu yaptınız ama sitenizin gerçekten nasıl çalıştığı ile fikriniz yoksa gomo size yardımcı olacaktır. Özellikle işletmelerin sitelerinin mobil versiyonunun bulunması gerektiği konusunda herkes hemfikirdir. Müşterilerine en iyi hizmeti vermek için her türlü iletişim imkânına sahip olması gereken işletmelerin sitelerinin mobil versiyonları için bir Google projesi olan Gomo.com.tr’ye bir uğramaları çok akıllıca olacaktır.

Sistem nasıl çalışıyor?

Gomo.com.tr adresinde bulunan gomo metre sayesinde sitenizin kolayca değerlendirmesini yapabileceksiniz.  Gomo metreye girdiğinizde sistem sizden internet sitenizin adresini istiyor ve sitenizi mobil versiyonda görüntülüyor. Bu biraz zaman alabiliyor. Biraz bekleyin ve sitenizin nasıl göründüğüne bakın. Size bir resim olarak gösterilen siteniz ile ilgili size basit bir kaç soru soruluyor. Bu sorulara bildikleriniz ile değil yanda gördüğünüz sitenizin resmi üzerinden cevap verin. Sorulara doğru cevap vermeniz sitenizin mobil versiyonunun geleceği açısından iyi olacaktır. Sistem sorulan sorulara verdiğiniz cevaplarla son aşamada yaptığı sayfa yüklenme hızı testini birleştirip size 6 puan üzerinden bir değerlendirme sunuyor. Bu değerlendirme sonucuyla birlikte size basit açıklama ve tavsiyelerde bulunuyor. Bu aracı ve değerlendirmelerini kullanarak sitenizin mobil versiyonunu arama motorlarına uygun hale getirmek mümkün. Mutlaka denemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Arama motoru nedir ve Nasıl çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık