esenyurt böcek ilaçlama
DOLAR: 3.65 TL
EURO: 4.30 TL

Teknoloji Dünyası

10 ay önce
383 kez görüntülendi

Teknoloji Dünyası
seo

Teknoloji; “Technoslogos” ;yapmak ve bilmek anlamındadır Bir ürünün yapılması için gereken bilgiyi ve yeteneği ifade eder. Günümüz sanayisinin en belirleyici özelliği üretmektir. Bu sebepten bir ülkenin gelişimi ile ilgili olarak tasarlamak, üretmek ve en üstün rekabeti sağlamak büyük önem taşır.

İnsanoğlu yaşam standardını en üst seviyede tutmak için her türlü teknolojik ürüne ihtiyaç duyar. Bu hayatımız için vazgeçilmez bir unsurdur.

Teknolojinin hayatımızı etkileyen en önemli özelliği yaşam standardımızı yükselttiği gibi; birçok konuda  bizi rahatlığa alıştırmasıdır. Oturduğumuz yerden her türlü bilgi ve kaynağa rahatça erişebildiğimiz gibi; aynı zamanda da tembel, asosyal ve teknolojinin kullanımıyla gelen bir takım hastalıklara (radyasyon vb.)’da davetiye çıkarırız. Çok değil bunda 10-15 yıl öncesine göre daha az hareket eden, çevresiyle diyaloğu kısıtlanmış ve doyumsuz bir toplum olarak hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Sürekli kendini yenileyen firmaların ürünleri sayesinde hayatımız kolaylaşırken aynı zamanda daha iyisini ve fazlasını isteyen bireyler oluyoruz. Cep telefonunda amaç sadece rahat iletişim sağlayabilmekti; şimdiyse birçoğu mini bilgisayar kapsamında bize birçok yerde kolaylık sağladığı gibi kişiler arasındaki iletişimi de  en aza indirmiştir. Birebir görüşmenin yetmediği zamanları düşünürsek şimdi en özel anlarımızı ve günlerimizi birkaç cümle ile geçiştirebiliyoruz artık. Elinde her türlü imkanın olduğu ama doyumsuz ve mutsuz bireyler olarak yaşamımıza devam ediyoruz.

Günümüz teknolojisinin  önde gelen ülkelerin başını ABD çekiyor. Diğer ülkeler ise; Almanya,  Hollanda, İngiltere ve Kanada’dır.

Günümüz teknoloji devleri arasında en ön sırada 1975 yılında Bill Gates tarafından kurulan Microsoft yer alıyor. Onu takip eden yıllarda ise sırasıyla;1976 yılında Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulan Apple;1994 yılında ABD’de Jeff Bezos’un kurduğu Amazon;1995 yılında o dönemde doktora öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin’in ABD’de kurduğu Google ve 2004 yılında Harvard Üniversitesinde öğrenci olan Mark Zuckerbeg’in kurduğu Facebook’dur.

Dünyanın en iyi yönetim danışmanlığı firması olan BCG (The Boston Consulting Group) ‘un açıkladığı en iyi 50 şirket arasında liste başında Apple,Google ve Samsung yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Facebook Yeni Arayüzü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık